Aracınıza; özel bakım ve koruma ...

Hakkımızda / About Us

Jquery Akordiyon İçerik - Jquery Accordion Content
SIKÇA SORULAN SORULAR (Başa Dön)
Korumaların fonksiyonel süresi ne kadardır?
Aşındırıcı malzemeler ve çok güçlü kimyasallar kullanılmaması şartıyla nano teknoloji ürünlerinin uygulama yapılan yüzeye kazandırdığı özellikler (hidrofobik etki, UV direnci, çizilmeye karşı direnç, kuş pisliği gibi asitli çözeltilere karşı direnç ve parlaklık etkisi) firmanın başkaca belirtmiş olduğu bir süre tayin edilmemişse genellikle 1 yıl veya daha uzundur. Bu süre km sınırlı olabilir ya da üretici firma bunu sadece km sınırlı yapabilir. Korumaların Yüzey Üzerinde Yarattığı Koruma Tabakasının Kalınlığı Ne Kadardır? Nano korumalar içerisindeki bileşenler 100 nanometreden daha küçüktürler ve yüzey üzerinde en fazla 0,0001 mm tabaka yaratırlar. Cila ile kıyaslanacak olursa cilanın yüzey üzerinde yarattığı en düşük kalınlık 0,010mm dir. Dolayısıyla nano korumalar gözenekleri cila ile kıyaslanamayacak şekilde iyi doldurur ve korurlar.
Korumanın aşınmaya ve kimyasallara karşı direnci
Korumaların kimyasal direnci en fazla 13ph’a kadardır. Değeri 13ph dan daha yüksek kimyasallar (genellikle jant temizleyiciler vb) korumanın özelliklerini daha kısa sürede yitirmesine neden olurlar. Korumalar uygun yıkama ve silme işlemleri sırasında özelliklerini yitirmezler. Dolayısıyla, 10.000 silme işleminden sonra bile korumaların performansında ancak 10–20 % düşüş olabilir.

Tüm araç boyaları için uygun mudurlar?
Nano boya korumalar 1996 ve üzerindeki su bazlı modern boyalar için uygundurlar. Üretici veya satıcı firmanın başkaca belirttiği bir husus yoksa 1996 model altındaki araçlarda uygulanması uygun olmayabilir.

Koruma yapılan yüzey uygulamadan ne kadar sonra kullanılabilir?
Firmanın başkaca belirttiği bir husus yoksa uygun sıcaklık ve nem oranında hidrofobik etki 2-3 saat içerisinde oluşacaktır fakat nano parçacıklarının tam sertleşmesi ve kimyasal direnci için 24 saat beklenmesi daha uygundur. Çok nemli ortamlarda kuruma ve sertleşme süresi artabilir. Koruma yüzeyin görünümünde değişiklik yaratır mı? Sadece araç boyasının korunmasına yönelik nano teknoloji ürünleri genellikle araç boyasında iyi bir parlaklık artışı sağlarlar.
Çizilen ve deforme olan kullanılmış otomobiller
Yüzeyinde çizikler ve deformeler olan kullanılmış araçların Nano Boya Koruma öncesi nano korumaya uygun pastalarla işleme tabi tutulması gerekir. Zira nano teknolojik boya koruma ürünleri alkol bazlıdır ve özellikle dayanıksız son kat hologram giderici pastaları yüzeyden alırlar. Bu aşamada araç daha iyi değil daha kötü görünür. Dikkat edilmesi gereken diğer konu ise koruma öncesinde kullanılacak pastaların nano ürünlerinin yüzeye tutunuşunu engellemeyecek şekilde cila, teflon, balmumu, silikon, solvent vb kimyasallar içermemeleri gerekmektedir.
Koruma sert cisimler veya benzeri maddelerle aşınma sonucu zarar görürse
Aşınma sonucunda korumanın zarar gören bölgesi tekrar uygulama yapılması suretiyle onarılabilir.
Korumanın aşınmaya karşı direnci artırılabilir mi?
Koruma düzenli şekilde tekrar edildiğinde nano parçacıkları yüzeye daha sıkı tutunurlar ve aşınmaya karşı daha fazla direnç kazanırlar. Membran Sistemleri ile Mikro Filtrasyon, Nano Filtrasyon, Ultra Filtrasyon,
Ters Osmoz
Ürünlerin İçeriği ve metre kare başına tüketim miktarı, uygularken veya satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar?
Nano teknoloji ürünleri genel itibariyle sert emici olmayan tüm yüzeylerde 10-15 ml civarında kullanırlar. Bu tüketim miktarı ürünün içerisindeki koruyucu (cam, seramik, gümüş, elmas, sio2-doğada bulunan bir element- su ve alkol) hammaddelerin yoğunluğuyla ilgili değil yüzeyin emilim miktarı ile ilgilidir. Zira gerçek nano teknoloji ürünleri tamamen su kıvamındadırlar sürdükçe yayılma etkileri yoktur. Hidofobik etki ürünün çok az örneğin m2 ye 5ml kadar kullanımı ile de gerçekleşir fakat bu durumda korumanın yüzeye istenilen performansı kazandırması çok zor olur. Nano teknoloji temelli olsalar da belirli bir yoğunlukta olan ürünler polimer esaslıdırlar yüzey üzerinde sert bir katman oluşturmazlar aksine yumuşak ve kaygan bir yüzey oluştururlar. Bu ürünler cilalara oranla daha parlak ve koruyucu bir katman oluştururlar fakat doğrudan nano teknoloji ürünü değillerdir. Bunların dışında nano teknoloji ile üretildiği iddia edilen bazı cilaların gerçekte bir cila olduğu unutulmamalıdır. Firmanın belirttiği aksi bir durum söz konusu değilse nano koruma ürünlerinin üzerine cila veya benzeri ürünler kesinlikle uygulanmamalıdır. Aksi halde nano parçacıkları özelliklerini kaybedebilirler.

Uygulama öncesinde yüzeyin temizliğinde ne kullanılmalı?
Uygulama öncesi kaba kirlerin giderilmesi için yüzeye uygun herhangi bir (cilasız) temizlik maddesi kullanılabilir. Fakat temizlik işlemi sonrası yüzeyin mutlaka iyi durulanması gerekir. Bu temizlik sonrası kimyasalların yüzeyden arındırılması için firmanın ürününe uygun önerdiği bir temizleyici kullanılmalıdır. Bu arındırıcılar genellikle basit organiklerden veya alkol bazlı temizleyicilerden oluşmaktadır.
Uygulama sonrası yüzeyin temizliğinde ne kullanılmalı?
Firmanın önerdiği veya korumalar için özel olarak geliştirdiği başkaca bir ürün yoksa pH değeri düşük cilasız otomobil şampuanları tercih edilmelidir.
Boncuklaşma (Hidrofobik) etkisinin birden kaybolması
Zamanla yüzeyin üzerinde biriken kir tabakası boncuklaşma etkisinin kaybolmasına neden olur. Yüzeyin silinip durulanması ile etki geri gelir. Belirli zamandan sonra oto yıkamalarda kullanılan cilalı yıkama kimyasalları nano parçacıklarının üzerlerini kapatabilirler. Bu durumda yüzeyin alkolle veya firmanın önerdiği ürün ile temizlenmesi hidrofobik etkinin tekrar canlanmasını sağlayabilir
Uygulama sonrası boncuklaşma etkisi oluşmadı
Yüzey iyi temizlenmemiş olabilir ya da yüzey iyi temizlenmesine rağmen kimyasalların yüzeyden arındırılamaması korumanın tutunuşunu etkiler. Bu durumda tüm temizlik ve koruma işlemi titizlikle tekrar edilmelidir. Cilalı yüzeyde uygulama yapılamaz!
Cilalardan farkları
Cilalar kalitesine göre yüzey üzerinde 0,10mm ile 0,15mm arasında bir tabaka meydana getirirler. Nano korumaların yüzey üzerinde yarattığı tabaka ise 0,0001mm den daha küçüktür. Koruma ne kadar küçük değerlere sahipse yüzeydeki gözenekleri o kadar iyi doldurur ve yüzeye o kadar iyi bağlanır. Dolayısıyla nano korumalar cilalara göre kuş pisliği gibi asitli çözeltilere, soldurucu UV ışınlarına ve araca zarar veren diğer dış etkenlere karşı çok daha dayanıklı ve uzun süreli koruma sağlarlar. Cilalar kaporta yüzeyinde güneşle ya da motorun ısınmasıyla oluşan sıcaklıklarda genişlerler. Kaportanın soğuması sırasında ise daralırlar. Genişleme ve daralma sırasında mevcut toz cilanın içine karışır ve yüzey buna bağlı olarak daha hızlı matlaşır. Nano korumalar -60 ile 450 derece sıcaklıklar arasında genleşmezler. Dolayısıyla çok uzun süreli bir parlaklık elde edilir. Cilaların yüzey üzerinde yarattığı yumuşak ve kaygan etki temizlik esnasında yaşanan çizilmelere karşı çok fazla direnç gösteremez. Nano korumaların uygulamaları sırasında da net olarak fark edilen en temel özellikleri yüzeyde meydana getirdikleri sert satıhtır. Bu sert satıh yüzeyi temizlik esnasında meydana gelen çizilmelere karşı daha dayanıklı hale getirmektedir.
Sıkça Sorulan Sorular

Kurumsal (About Us)
Sıkça Sorulan Sorular
3er Oto Koruma ve Geliştirme